Istnieje wiele rodzajów odbiorników GPS przeznaczonych do wielu zastosowań.
Istnieją odbiorniki zewnętrzne komunikujące się przez system bluetooth, USB czy system radiowy jak i odbiorniki zintegrowane z np. telefonami, palmptopami oraz odbiorniki wchodzące w skład bardziej złożonego systemu jak System Automatycznej Identyfikacji używany na możu.
Obecnie najpopularniejsze są przenośne urządzenia przeznaczone do nawigacji samochodowej. Są one wyposażone w zintegrowane odbiorniki wielokanałowe najnowszej generacji mające zapewnić jak najwyższą dokładność i dostępność do sygnału GPS.
W odbiorniki GPS wyposażane są również samochody gdzie służą one do określania zdalnie pozycji samochodu oraz jego parametrów za pomocą dodatkowych urządzeń przekazujących zdalnie pozycje do komputera. Oczywiście po podłączeniu takiego odbiornika do pokładowego systemu samochodowego wyposażonego w odpowiedni wyświetlacz oraz zestaw map system może działać tak jak przenośne odbiorniki do nawigacji samochodowej.
Przenośne odbiorniki ręczne np. firmy Garmin charakteryzują się niewielkich rozmiarów kompaktową obudową, która odporna jest na działanie warunków atmosferycznych oraz upadek z wysokości. Urządzenia te charakteryzują się również dużo bardziej wytrzymałą baterią, która pozwala na długą pracę bez zewnętrznych źródeł zasilania.
Poza rozbudowanym odbiornikami w samolotach czy na statkach morskich możemy spotkać dość rozbudowane urządzenia w rolnictwie precyzyjnym. Urządzenia te wyposażone są w specjalne przyłącza umożliwiających podłączenie dodatkowego sprzętu dzięki któremu możliwe jest sterowanie i kontrola ilości oprysku, nawozu lub siewu w zależności od pozycji na mapie i pozostałych danych o areale.
Istnieją specjalistyczne odbiorniki służące do pomiarów kontrolnych powierzchni działek rolnych, które dzięki możliwości wykorzystania dodatkowego sygnału korekcyjnego charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością.
W samych modułach GPS używa się coraz nowszych chipsetów zapewniających coraz większą precyzję.
Najpopularniejszy obecnie jest chipset SiRF Star III produkowany przez firmę SiRF Technology charakteryzujący się czułością na poziomie 159 dBm, możliwością odbioru na 32 kanałach. Dzięki dużej czułości odbiornik nie gubi sygnału w terenie zadrzewionym lub przez wysokie budynki. Obecnie pojawić się ma chipset SiRF Star IV opakowany w obudowę mającą jedynie 20mm kwadratowych. Chipset o nazwie kodowej GSD4t mający mniejsze zapotrzebowanie na energię oraz większą odporność na zakłócenia zewnętrzne ma zachować dokładność i sprawność działania poprzedniego modelu.
Istnieją oczywiście chipsety innych firm jak np. SkyTraq Venus 5 chwalący się swoimi 44 kanałami czy mało popularna firma MStar.
Jeśli chodzi zaś o bardziej techniczną stronę działania w każdym odbiorniku w celu wyznaczenia pozycji musi zostać odebrany sygnał z satelity, zidentyfikowany satelita nadający sygnał, wyznaczony czas przebiegu sygnału od satelity do anteny odbiornika oraz odczytana depesza nawigacyjna. Odebranie takich danych z czterech satelitów pozwala na wyznaczenie pozycji, czasu i prędkości. |